YAKUT BIÇAĞI
YAKUT BIÇAĞI
YAKUT BIÇAĞI / DÜZCE BIÇAĞI / DÜZCE KNIFE / DÜZCE GRAVÜR / GRAVÜRLÜ BIÇAK

“YAKUT BIÇAĞI ÖZEL BİR YAPIYA SAHİPTİR.”

Yakut bıçaklarının özellikleri? Bu bıçaklar hangi şekillerde kullanılmalıdır?

Yakut bıçağının kendine özel bir karakteri ve yapısı vardır. Bu karakter ülke iklimi ve insanının karakterinden neş’et eder. Yakut bıçağının bir yüzeyinin oyuklu, diğer yüzeyinin kavisli olmasının sebebi donmuş gıdalar üzerinden kolayca parça koparabilmesi içindir.yakut bıçağı yontma işlemi için biçilmiş kaftan diyebilirim. Dünyanın en soğuk noktalarından biri olan Yakutistan’da donmuş balık ve etlerden yiyecek hazırlamak Yakut bıçağı dışındaki bıçaklar ile mümkün değildir. Bu denli zor yaşam şartlarında kullanıcılarına kolaylık sağlayan Yakut bıçağını Türkiye’de yapmak benim için çok kıymetliydi.

Çobanların ve avcıların "üçüncü kolu" olarak görülen Yakut bıçağı,Yakutistan'da gündelik yaşamda aktif olarak kullanılmaktadır ve hemen her köyde yakut bıçağı üreticisi bulunur.Yakutlar'da farklı amaçlar için kullanmak üzere farklı Yakut bıçakları bulunması ve ailede kuşaktan kuşağa geçen güzel bir bıçağın evde ev sahibinin yatağının başında asılı durması gibi gelenekler yaşatılır.

Yakut bıçakları ekseriyetle dövülebilen çeliklerden yapılmaktadır.Bu tip çeliklerin bir çoğu paslanmaya müsait olan çelikleridir.N690 Böhler paslanmaz çelikten yaptığım yakut bıçaklarımda bıçağın formunu cnc ile verdim.talaş kaldırmak suretiye veilen bu formu, çeliğin molükürer yapısını bozmadan sağladım.Teknoloji ile esi ruhun harmanı olan yakut bıçaklarımda performansı yükselterek yakut bıçağınında yapısını korumuş oldum.

Sonuç olarak Yakutistan Türklerinin kullanmakta oldukları bıçakları paslanmaz çelikten yapıp gravür sanatı ile buluşturarak bu alanda dünya çapında benzeri olmayan ve daha önce hiç denenmemiş bir türevini çalışmış oldum.